INFO
EVENTI INTERNAZIONALI D'ARTE
La Biennale di Venezia
La Biennale di Venezia
Giardini
Venezia VE
Italy
tel: +39 041 5218711
fax: +39 041 5218704
aav@labiennale.org
www.labiennale.org

reported by Stefano Giovanazzi
shared by numero civico rovereto
View map
La Biennale di Venezia | VIVA ARTE VIVA : 87 National Participations
Giardini map.

La Biennale di Venezia
57. Esposizione Internazionale d’Arte

VIVA ARTE VIVA

87 National Participations

 

Commissioners, Curators, Exhibitors, Venues

***New participations: Antigua and Barbuda, Kiribati, Nigeria, Kazakhstan (for the first time with its own national pavilion)
 

ALBANIA

Occurrence in present tense

Commissioner: Minister of Culture, Mrs. Mirela Kumbaro. Curator: Vanessa Joan Müller. Exhibitor: Leonard Qylafi. Venue: Arsenale

 

 

ANDORRA

MURMURI

Commissioner: Miriam Ambatlle. Curators: Ivan Sansa, Javier Balmaseda, Paolo De Grandis. Exhibitor: Eve Ariza.

Venue: Istituto Provinciale Santa Maria della Pietà, Castello 3701

 

 

ANGOLA

Magnetic Memory / Historical Resonance

Commissioner: Minister of Culture of Angola, Dr. Carolina Cerqueira. Curators: José António Oliveira, Maria da Silva de Oliveira e Silva, Paulo Kussy Correia Fernandes. Exhibitor: José António Oliveira “António Ole”. Venue: Venice Art Space, Fondamenta degli Incurabili, Dorsoduro 557

 

 

ANTIGUA AND BARBUDA ***

FRANK WALTER, The Last Universal Man

Commissioner: Melville Richardson. Curator: Barbara Paca. Exhibitor: Frank Walter.

Venue: Centro Culturale Don Orione Artigianelli, Fondamenta Nani, Dorsoduro 947

 

 

ARGENTINA

The horse problem

Commissioner: Mauricio Wainrot. Curator: Andrés Duprat. Exhibitor: Claudia Fontes.

Venue: Arsenale

 

 

ARMENIA (Republic of)

«Fiamma inextinguible», «The panters in my blossom garden», «Border no Border»

Commissioner: Svetlana Sahakyan. Curators: Bruno Corà, Demetrio Paparoni, Giorgio Grasso. Exhibitors: Jean Boghossian, Rafael Megall, Miro Persolja.

Venue: Collegio Armeno Moorat-Raphael (Palazzo Zenobio, Dorso­duro 2596), Chiesa di Santa Croce degli Armeni (Calle dei Armeni, San Marco 965/A)

 

 

AUSTRALIA

My Horizon

Commissioner: Naomi Milgrom AO. Curator: Natalie King. Exhibitor: Tracey Moffatt. Venue: Giardini

www.australiacouncil.gov.au

 

 

AUSTRIA

Brigitte Kowanz, Erwin Wurm

Commissioner/Curator: Christa Steinle. Exhibitors: Brigitte Kowanz and Erwin Wurm. Venue: Giardini

www.labiennale.at

 

 

AZERBAIJAN (Republic of)

UNDER ONE SUN  The Art of Living Together

Commissioner: Ambassador Mammad Ahmadzada. Curators: Martin Roth, Emin Mammadov. Exhibitors: HYPNOTICA Visual Performance Group, Elvin Nabizade. Venue: Palazzo Lezze, Campo Santo Stefano, San Marco 2949

www.azerbaijanvenicebiennale.com

 

 

BELARUS (Republic of)

Commissioner: Sharangovich Natalya, National Center of Contemporary Arts.Curator: Roman Zaslonov. Exhibitor: Roman  Zaslonov, Viktar Labkovich, Sergey Talybov. Venue: Venezia, Fondamenta San Giuseppe, Castello 925

 

 

BELGIUM

Dirk Braeckman

Commissioner: Sven Gatz, Flemish Minister for Culture, Media, Youth & Brussels. Curator: Eva Wittocx. Exhibitor: Dirk Braeckman. Venue: Giardini

www.belgianpavilion.be

 

 

BOLIVIA

Essence

Commissioner/Curator: José Bedoya Sáenz. Curators: José Bedoya Sáenz, Juan Fabbri, Gabriele Romeo. Exhibitors: Sol Mateo, Jannis Markopoulos and José Ballivián. Venue: Scuola dei Laneri, Santa Croce 113/A

www.labiennale-bolivia.org

 

 

BOSNIA and HERZEGOVINA

University of Disaster

Commissioner: Sarita Vujkovic, Museum of Contemporary Art of Republika Srpska. Curators: Christopher Yggdre, Fredrik Svensk, Sinziana Ravini, Ana van der Vliet in collaboration with Hans-Ulrich Obrist. Exhibitors: Radenko Milak in collaboration with Roman Uranjek and international guests (Lamin Fofana, Sidsel Meineche-Hansen, Juan-Pedro Fabra Guemberena, Loulou Cherinet, Geraldine Juárez with Joel Danielsson, Nils Bech with Ida Ekblad). Venue: Palazzo Malipiero, San Marco 3198

 

 

BRAZIL

Commissioner: Fundação Bienal de São Paulo. President: João Carlos de Figueiredo Ferraz.

Curator: Jochen Volz. Exhibitor: Cinthia Marcelle. Venue: Giardini

 

 

CANADA

Commissioner: National Gallery of Canada. Curators: Kitty Scott; Carol and Morton Rapp Curator of Modern and Contemporary Art, Art Gallery of Ontario. Exhibitor: Geoffrey Farmer. Venue: Giardini

www.gallery.ca/venice/

 

 

CHILE

Werken

Commissioner: Consejo Nacional de la Cultura y las Artes, Chile. Curator: Ticio Escobar. Exhibitor: Bernardo Oyarzun. Venue: Arsenale

http://bienalvenecia.cultura.gob.cl

 

 

CHINA (People’s Republic of)

Continuum-Generation by Generation

Commissioner: China Arts and Entertainment Group. Curator: Qiu Zhijie, Exhibitors: Tang Nannan, Wu Jian’an, Wang Tianwen, Yao Huifen. Venue: Arsenale

 

 

CROATIA

Horizon of Expectations

Commissioner: Ministry of Culture. Curator: Branka Bencic. Exhibitors: Tina Gverovic, Marko Tadic. Venue: Arsenale

 

 

CUBA

Tiempos de la intuición….

Commissioner: Jorge Fernández Torres. Curator: José Manuel Noceda. Exhibitors: Abel Barroso, Iván Capote, Roberto Diago, Roberto Fabelo, José Manuel Fors, Aimée García, Reynier Leyva Novo, Meira Marrero & José Ángel Toirac, Carlos Martiel, René Peña, Mabel Poblet, Wilfredo Prieto, Esterio Segura, José Eduardo Yaque. Venue: Palazzo Loredan

 

 

CYPRUS (Republic of)

THE FUTURE OF COLOUR

Commissioner: Louli Michaelidou. Curator: Jan Verwoert. Exhibitor: Polys Peslikas. Venue: Associazione Culturale Spiazzi, Castello 3865

 

 

CZECH and SLOVAK (Republic)

Swan Song: Now

Commissioner: Monika Palcova. Curator: Lucia Gregorova Stach. Exhibitor: Jana Zelibska. Venue: Giardini

 

 

DENMARK

Influenza: Theatre of Glowing Darkness

Commissioner: The Danish Arts Foundation, Committee for Visual Arts Project Funding: Gitte Ørskou (Chair), Lilibeth Cuenca Rasmussen, Bodil Nielsen and Jacob Tækker. Exhibitor: Kirstine Roepstorff. Venue: Giardini

www.danishpavilion.org

 

 

EGYPT

The Mountain

Commissioner/Exhibitor: Moataz Mohamed Nasr Eldin. Curator: Ministry of Culture. Venue: Giardini

 

 

ESTONIA

If Only You Could See What I’ve Seen with Your Eyes

Commissioner: Maria Arusoo. Curator: Kati Ilves. Exhibitor: Katja Novitskova. Venue: Palazzo Malipiero (2nd floor), San Samuele, San Marco 3199

 

 

FINLAND (Pavilion Alvar Aalto)

The Aalto Natives

Commissioner: Raija Koli, Frame Contemporary Art Finland. Curator: Xander Karskens. Exhibitors: Erkka Nissinen and Nathaniel Mellors. Venue: Giardini

http://frame-finland.fi

 

 

FRANCE

Studio Venezia

Commissioner: Institut français, with Ministère de la Culture et de la Communication. Curators: Lionel Bovier and Christian Marclay. Exhibitor: Xavier Veilhan. Venue: Giardini

www.institutfrancais.com

 

 

GEORGIA

Living Dog Among Dead Lions

Commissioner: Ana Riaboshenko, on behalf of the Ministry of Culture and Monument Protection of Georgia. Curator: Julian Heynen. Exhibitor: Vajiko Chachkhiani. Venue: Arsenale

 

 

GERMANY

Anne Imhof / New production for the German Pavilion

Commissioner: ifa (Institut für Auslandsbeziehungen) on behalf of the Federal Foreign Office. Curator: Susanne Pfeffer. Exhibitor: Anne Imhof. Venue: Giardini

www.deutscher-pavillon.org

 

 

GREAT BRITAIN

Commissioner: Emma Dexter. Curators: Harriet Cooper, Delphine Allier. Exhibitor: Phyllida Barlow. Venue: Giardini

http://venicebiennale.britishcouncil.org

 

 

GREECE

Laboratory of Dilemmas

Commissioner: National Museum of Contemporary Art, Athens (EMST), Katerina Koskina. Curator: Orestis Andreadakis. Exhibitor: George Drivas. Venue: Giardini

http://greeceatvenice.culture.gr

 

 

GRENADA

The Bridge

Commissioner: Ministry of Culture, Susan Mains. Curator: Omar Donia.

Exhibitors: Jason de Caires Taylor, Asher Mains, Milton Williams, Alexandre Murucci, Khaled Hafez, Rashid Al Kahlifa and Mahmoud Obaidi. Venue: 417 Fondamenta Zattere, Dorsoduro

 

 

GUATEMALA

La Marge

Commissioner: José Luis Chea Urruela, Ministro della Cultura del Guatemala.

Curator: Daniele Radini Tedeschi. Exhibitors: Cesar Barrios, Lourdes de la Riva (Maria De Lourdes De La Riva Gutierrez), Arturo Monroy, Andrea Prandi, Erminio Tansini, Elsie Wunderlich, El círculo mágico. Venue: Palazzo Albrizzi -Capello, Cannaregio 4118

www.biennaleguatemala.com

 

 

HUNGARY

Peace on Earth

Commissioner: Julia Fabényi. Curator: Zsolt Petrányi. Exhibitor: Gyula Várnai. Venue: Giardini

ICELAND

Out of Control in Venice

Commissioner: Eiríkur Thorláksson. Curator: Stefanie Böttcher. Exhibitor: Egill Sæbjörnsson.

Venue: Spazio Punch, Giudecca 800/o

 

 

INDONESIA

1001 Martian Homes

Commissioner: Agency for Creative Economy/Badan Ekonomi Kreatif (BEKRAF): Ricky Joseph Pesik, Melani W. Setiawan, Amalia P. Wirjono, Diaz Parzada, Enin Supriyanto.

Curator: Agung Hujatnikajennong. Exhibitor: Tintin Wulia. Venue: Arsenale

 

 

IRAN

Tapesh: The Golden Reserve of Magmatic Thought

Commissioner/Curator: Majid Mollanoroozi. Exhibitor: Bizhan Bassiri.

Venue: Palazzo Donà delle Rose, Cannaregio 5101

 

 

IRAQ

Archaic

Commissioner: Ruya Foundation. Curators: Tamara Chalabi and Paolo Colombo.

Exhibitors: Antiquities for the Iraq Museum, Francis Alys, Jewad Selim, Shakir Hassan al-Said, Sadik alFraiji, Sherko Abbas, Sakar Sleiman, Nadine Hattom, Luay Fadhil, Ali Arkady.

Venue: Palazzo Cavalli Franchetti, 3rd floor, San Marco 2847

https://ruyafoundation.org/en/project/venice-biennale-2017/

 

 

IRELAND

Tremble Tremble

Commissioner/Curator: Tessa Giblin, Director Talbot Rice Gallery, University of Edinburgh. Exhibitor: Jesse Jones. Venue: Arsenale

 

 

ISRAEL

Sun Stand Still

Commissioners: Michael (Miki) Gov, Arad Turgeman. Curator: Tami Katz-Freiman.

Exhibitor: Gal Weinstein. Venue: Giardini

 

 

ITALY

Commissioner: Federica Galloni, Direttore Generale Arte e Architettura Contemporanee e Periferie Urbane, Ministero dei Beni e delle Attività Culturali e del Turismo. Curator: Cecilia Alemani. Exhibitors: Giorgio Andreotta Calò, Roberto Cuoghi and Adelita Husni-Bey.

Venue: Tese delle Vergini, Arsenale

 

 

IVORY COAST

Commissioner: Yacouba Konate. Curator: Massimo Scaringella. Exhibitors: Ouattara Aboudramane dit Wats, Jem’s Kokobi, Joana Choumali, Silue Kagnedjatou Joachim, Raimondo Galeano. Venue: Palazzo Dolfin-Gabrielli, Dorsoduro 3593

 

 

JAPAN

Turned Upside Down, It’s a Forest

Commissioner: The Japan Foundation. Curator: Meruro Washida. Exhibitor: Takahiro Iwasaki.

Venue: Giardini

http://2017.veneziabiennale-japanpavilion.jp/en/

 

 

KIRIBATI ***

ARS LONGA, VITA BREVIS! / SINKING ISLANDS, UNSINKABLE ART

Commissioner: Ministry of Internal Affairs, Eera Teakai Baraniko. Curators: Pelea Tehumu, Nina Tepes. Exhibitors: Performance Group Kairaken Betio, Teroloang Borouea, Neneia Takoikoi, Tineta Timirau, TeetiAaloa, Kenneth Ioane, Kaumai Kaoma, Runita Rabwaa, Obeta Taia, Tiribo Kobaua, Tamuera Tebebe, Rairauea Rue, Teuea Kabunare, Tokintekai Ekentetake, Katanuti Francis, Mikaere Tebwebwe, Terita Itinikarawa Kaeua Kobaua, Raatu Tiuteke, Kaeriti Baanga, Ioanna Francis, Temarewe Banaan Aanamaria Toom, Einako Temewi, Nimei Itinikarawa, Teniteiti Mikaere, Aanibo Bwatanita, Arin Tikiraua. Visual Artist; Daniela Danica Tepes. Performance Group Ngaon Nareau; Teata Tetoki, Raakai Ianibata, Taorobwa Bakatokia, Tekaei Kaairo, Nabiri Kaaraiti, Abetena Itaaka, Bwobwaka Bwebwere.

Venue: Palazzo Mora, Strada Nuova, Cannaregio 3659

 

 

KOREA (Republic of)

Counterbalance: The Stone and the Mountain

Commissioner: Arts Council Korea. Curator: Daehyung Lee. Exhibitors: Cody Choi, Lee Wan.

Venue: Giardini

 

 

KOSOVO (Republic of) 

LOST AND FOUND

Commissioner: Valon Ibraj. Curator: Arta Agani. Exhibitor: Sislej Xhafa. Venue: Arsenale

 

 

LATVIA

What Can Go Wrong

Commissioner: Daiga Rudzate. Curator: Inga Šteimane. Exhibitor: Mikelis Fišers. Venue: Arsenale

 

 

LEBANON

ŠamaŠ

Commissioner: Nouhad Younes. Curator: Emmanuel Daydé. Exhibitor: Zad Moultaka.

Venue: Arsenale Nord

 

 

LITHUANIA

R

Commissioner: Kestutis Kuizinas, Contemporary Art Centre, Vilnius. Curators: Ula Tornau, Asta Vaiciulyte, Contemporary Art Centre, Vilnius. Exhibitor: Žilvinas Landzbergas.

Venue: Scuola San Pasquale at San Francesco della Vigna, Castello 2786

 

 

LUXEMBOURG (Grand Duchy of)

Thank you so much for the flowers

Commissioner: Ministère de la Culture. Curator: Kevin Muhlen – director of Casino Luxembourg – Forum d’art contemporain. Exhibitor: Mike Bourscheid.

Venue: Ca’ del Duca 3052 Corte del Duca Sforza, San Marco

 

 

MACEDONIA (Former Yugoslav Republic of)

Red Carnival

Commissioner: Nata Keckarovska. Curator: Branislav Sarkanjac. Exhibitor: Tome Adzievski.

 

 

MALTA

HOMO MELITENSIS – An Incomplete Inventory in 19 Chapters

Commissioner: Arts Council Malta. Curators: Raphael Vella and Bettina Hutschek.

Exhibitors: Adrian Abela, John Paul Azzopardi, Aaron Bezzina, Pia Borg, Gilbert Calleja, Austin Camilleri, Roxman Gatt, David Pisani, Karine Rougier, Joe Sacco, Teresa Sciberras, Darren Tanti and Maurice Tanti Burlo’ and artefacts from Heritage Malta’s National collection, Ghaqda tal-Pawlini, private collections and various archives. Venue: Arsenale

 

 

MEXICO

The Life in the Folds

Commissioner: Gabriela Gil Verenzuela. Curator: Pablo Leon de la Barra. Exhibitor: Carlos Amorales.

Venue: Arsenale

 

 

MONGOLIA

Lost in Tngri (Lost in Heaven)

Commissioner: Munkh-Orgil Tsend, Minister of Foreign Affairs. Curator:  Dalkh-Ochir Yondonjunai. Exhibitors: Chimeddorj Shagdarjav, Enkhtaivan Ochirbat, Munkhbolor Ganbold, Bolortuvshin Jargalsaikhan, Davaajargal Tsaschikher. Venue: Osservatorio, Riva Sette Martiri

 

 

MONTENEGRO

COVJEK UOMO HUMAN

Commissioner: Nenad Šoškic, Contemporary Art Center of Montengro. Curator: Žana Filipovic.

Exhibitors: Ivana Radovanovic and Adin Rastoder. Venue: Palazzo Malipiero (1st floor), San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero

http://artbiennale.me/index.php/me/ 

 

 

NETHERLANDS (The)

Cinema Olanda

Commissioner: Mondriaan Fund. Curator: Lucy Cotter. Exhibitor: Wendelien Van Oldenborgh. Venue: Giardini

www.mondriaanfonds.nl/en/activity/venice-biennale/

 

 

NIGERIA ***

Commissioner: Godwin Obaseki. Curator: Adenrele Sonariwo. Exhibitors: Peju Alatise, Victor Ehikhamenor, Quddus Onikeku. Venue: Scoletta dei Tiraoro e Battioro, San Stae, Santa Croce 2059

 

 

NEW ZEALAND

Lisa Reihana: Emissaries

Commissioner: Alastair Carruthers. Curator: Rhana Devenport. Exhibitor: Lisa Reihana. Venue: Arsenale

www.nzatvenice.com

 

 

NORDIC COUNTRIES (FINLAND – NORWAY – SWEDEN)

Mirrored

Commissioners: Ann-Sofi Noring, Moderna Museet (Sweden) with Katya Garcia-Antón, Office for Contemporary Art Norway OCA (Norway), and Raija Koli, Frame Contemporary Art Finland (Finland). Curator: Mats Stjernstedt. Exhibitors: Siri Aurdal, Nina Canell, Charlotte Johannesson, Jumana Manna, Pasi “Sleeping” Myllymäki and Mika Taanila. Venue: Giardini

 

 

PERU

Land of Tomorrow

Commissioner: Armando Andrade de Lucio. Curator: Rodrigo Quijano. Exhibitor: Juan Javier Salazar. Venue: Arsenale

 

 

PHILIPPINES

The Spectre of Comparison

Commissioner: Virgilio S. Almario Chairman, National Commission for Culture and the Arts (NCCA). Curator: Joselina Cruz. Exhibitors: Lani Maestro and Manuel Ocampo. Venue: Arsenale

 

 

POLAND

Little Review

Commissioner: Hanna Wroblewska. Curator: Barbara Piwowarska. Exhibitor: Sharon Lockhart. Venue: Giardini

http://labiennale.art.pl

 

 

PORTUGAL

Medida Incerta | Uncertain Mesure

Commissioner: Paula Varanda, Direzione Generale delle Arti. Curator: João Pinharanda.

Exhibitor: José Pedro Croft. Venue: Giudecca

 

 

ROMANIA

GETA BRATESCU – APPARITIONS

Commissioner: Attila Kim. Curator: Magda Radu. Exhibitor: Geta Bratescu. Venue: Giardini and New Gallery of the Romanian Institute for Culture and Humanistic Research (Campo Santa Fosca, Palazzo Correr, Cannaregio 2214)

 

 

RUSSIA

Theatrum Orbis

Commissioner/Curator: Semyon Mikhailovsky. Exhibitors: Grisha Bruskin, Recycle Group, Sasha Pirogova. Venue: Giardini

 

 

SAN MARINO (Republic of)

Repubblica di San Marino “Friendship project”

Commissioner: Paolo Rondelli, Direttore Istituti Culturali della Repubblica di San Marino. Curator: Vincenzo Sanfo. Exhibitors: Priscilla Beccari, Giancarlo Frisoni, Giovanni Giulianelli, Sisto Righi, Patrizia Taddei, Marco Tentoni, Xing Gang, Lee Kuang Yu, Zhang Wang, Zhao Wumian, Yishan, Fu Yuxiang. Venues: Ateneo Veneto, Campo San Fantin 1897; Palazzo Rota Ivancich, Castello 4421; Liceo Artistico Statale, Palazzo Giustinian Recanati, Dorsoduro 1012; Centro artigianale Don Orione Artigianelli, Dorsoduro 947

 

 

SERBIA

ENCLAVIA – Painting, consequence of this kind of life

Commissioner: Slobodan Nakarada. Curator: Nikola Šuica. Exhibitors: Vladislav Šcepanovic,

Milena Dragicevic, Dragan Zdravkovic. Venue: Giardini

 

 

SEYCHELLES (Republic of)

Commissioner:  Benjamin Rose, Principal Secretary for Culture. Curator: Martin Kennedy.

 

 

SINGAPORE

Dapunta Hyang: Transmission of Knowledge

Commissioner: Paul Tan, Covering CEO, National Arts Council Singapore. Exhibitor: Zai Kuning. Venue: Arsenale

 

 

SLOVENIA (Republic of)

Newsreel 63

Commissioner: Zdenka Badovinac, Modern Gallery. Curator: Andreja Hribernik. Exhibitor: Nika Autor. Venue: Arsenale

 

 

SOUTH AFRICA (Republic of)

Candice Breitz and Mohau Modisakeng

Commissioner: Titi Nxumalo, Console Generale. Curators: Lucy MacGarry and Musha Neluheni. Exhibitors: Candice Breitz and Mohau Modisakeng. Venue: Arsenale

http://thesouthafricanpavilion.co.za

 

 

SPAIN

“¡Únete! Join us!”

Commissioner: AECID, Ministero Affari Esteri. Curator: Manuel Segade. Exhibitor: Jordi Colomer.

Venue: Giardini

 

 

SWITZERLAND

Women of Venice

Commissioners: Sandi Paucic and Marianne Burki, Swiss Arts Council Pro Helvetia. Curator: Philipp Kaiser. Exhibitors: Teresa Hubbard / Alexander Birchler and Carol Bove. Venue: Giardini

http://biennials.ch

 

 

SYRIAN ARAB REPUBLIC

Everybody Admires Palmyra’s Greatness

Commissioner/Curator: Emad Kashout. Exhibitors: Asma Alfyoumi, Giuseppe Biasio, Lina Dib, Angelo Dozio, Franca Pisani, Anas Al Raddawi, Abdullah Reda, Patrizia Dalla Valle. Venue: Ex Cinema Chiesa del Redentore, Giudecca

 

 

THAILAND

Krung Thep Bangkok

Commissioner: Vimolluck  Chuchat, Director – General of Office of Contemporary Art and Culture, Ministry of Culture. Curator: Numthong  Sae Tang. Exhibitor: Somboon Hormtientong. Venue: InParadiso Gallery, Castello 1260

www.thaipavilion2017.com

 

 

TUNISIA

The Absence of Paths

Commissioner: The Presidency of the Republic and the Tunisian Ministry of Culture. Curator: Lina Lazaar. Exhibitor: Anonymous.

 

 

TURKEY

ÇIN

Commissioner: Istanbul Foundation for Culture and Arts (IKSV). Exhibitor: Cevdet Erek. Venue: Arsenale

www.iksv.org/en/biennialofvenice

 

 

TUVALU

Climate Canary

Commissioner: Taukelina Finikaso, Minister of Foreign Affairs, Trade, Tourism, Environment and Labour. Curator: Aida Yuen Wong. Exhibitor: Vincent J.F. Huang. Venue: Arsenale

 

 

UKRAINE

Parliament

Commissioner: Svitlana Fomenko, First Deputy Minister of Culture. Curators: Peter Doroshenko, Lilia Kudelia. Exhibitor: Boris Mikhailov. Venue: Studio Cannaregio, Cannaregio 1345/D

http://ukrainianpavilion2017.org

 

 

UNITED ARAB EMIRATES

Rock, Paper, Scissors: Positions in Play

Commissioner: The Salama bint Hamdan Al Nahyan Foundation. Curator: Hammad Nasar. Exhibitors: Nujoom Alghanem, Sara Al Haddad, Vikram Divecha, Lantian Xie, Mohamed Yousif. Venue: Arsenale

http://nationalpavilionuae.org

 

 

UNITED STATES OF AMERICA

Tomorrow is Another Day

Commissioners: Christopher Bedford, Dorothy Wagner Wallis Director, The Baltimore Museum of Art, and Adjunct Professor of the Practice in Fine Arts, Brandeis University. Curators: Christopher Bedford and Katy Siegel, Senior Programming and Research Curator, The Baltimore Museum of Art. Exhibitor: Mark Bradford. Venue: Giardini and San Polo 2559/A (Fondamenta dei Frari)

www.markbradfordvenice2017.org

 

 

URUGUAY

The law of the funnel

Commissioner: Alejandro Denes. Curator: Gabriel Peluffo Linari. Exhibitor: Mario Sagradini.

Venue: Giardini

 

 

VENEZUELA (Bolivarian Republic of)

Formas escapándose del marco

Commissioner: Luis Carlos Calzadilla Pérez, Curator: Morella Jurado Capecchi.

Exhibitor: Juan Alberto Calzadilla Álvarez. Venue: Giardini

 

 

ZIMBABWE (Republic of) 

Deconstructing Boundaries: Exploring Ideas of Belonging

Commissioner: Doreen Sibanda. Curator: Raphael Chikukwa. Exhibitors: Sylvester Mubayi, Charles Bhebe, Dana Whabira and Admire Kamudzengerere. Venue: Santa Maria della Pietà


Loading Map....

This post is also available in: Italian

Recent Highlights